Bohuslav z Čechtic
   Tento čechtický rodák je považován za autora husitské písně „Kdož sú boží bojovníci”.

Ferdinand Čenský
   Vlastenecký novinář a spisovatel a důstojník rakouské armády. Zvláštní, ale skutečná kombinace. V roce 1829 se narodil v Čechticích.Podobizna Ferdinanda Čenského z pamětní desky. Kliknutím se zobrazí celá pamětní deska. Studoval na gymnáziu v Praze a v Německém (dnes Havlíčkově) Brodě, později absolvoval filozofická studia v Praze. Jeho oborem se stala žurnalistika, spolu s Liblínským a Vávrou redigoval Pražský večerní list. Ten byl po nástupu Bachova absolutismu v roce 1851 zastaven, Čenský byl vězněn a pak násilím vřazen jako vojín k 11. pěšímu pluku. Armáda ho však nezdolala, z různých míst, kam se s armádou dostal, posílal příspěvky do Pražských novin, drobná beletristická dílka pak uveřejňoval v brněnské „Koledě”.
   V roce 1859 se dožil povýšení do důstojnického stavu a účastnil se obou italských válek v letech 1859 a 1866. V roce 1869 se stal učitelem češtiny na vojenské akademii ve vídeňském Novém Městě. Tato profese také ovlivnila budoucí tituly jeho knih. Napsal například „Vojenský slovník německo-český”, „Vojenskou čítanku” a zajímavou studii „Česká válka od roku 1618 do roku 1622”.
    V roce 1886 odešel do výslužby a usadil se v Praze, kde o rok později zemřel a byl pochován na Olšanských hřbitovech mezi dalšími českými vlastenci.

Bedřich SmetanaMuzeum Bedřicha Smetany v Růžkových Lhoticích
   V letech 1835 - 1944 pobýval na zámečku v Růžkových Lhoticích, který patřil jeho rodičům. V roce 1840 se šestnáctiletý Bedřich Smetana stal hlavní postavou hudební akademie uspořádané v čechtickém zámku. V zámečku, který byl spíše honosným statkem, je v současné době expozice okresního muzea.

Zdeněk Svěrák
   Mezi osobnosti Čechticka bychom mohli zařadit i tohoto scénáristu, režiséra a herce, který má v Růžkových Lhoticích víkendovou chalupu a často ho můžete potkat v Čechticích, kde má mnoho přátel.

Zpět